Твердість за Брінеллем залежить від навантаження, оскільки зміна глибини вдавлювання не пропорційна зміні площі відбитка. При вдавлюванні індентора з обох боків відбитка через видавлювання матеріалу утворюються навали і напливи, що ускладнює вимірювання як діаметра, так і глибини відбитка.
Метод вимірювання твердості за Брінелля описаний у ГОСТ 9012-59 та заснований на плавному впровадженні твердосплавної сталевої кульки (певного діаметра) в зразок. Після закінчення випробування з допомогою мікроскопа вимірюють діаметр відбитка.
Метод виміру твердості металів по Брінеллю полягає у вдавлюванні індентора (кульки) сталевого або з твердого сплаву діаметром D в зразок (виріб) під дією сили, прикладеної перпендикулярно поверхні зразка протягом певного часу, та вимірюванні діаметра відбитка d після зняття сили (рис.
Заходи твердості МТБ-1 за ГОСТ 9031-75 призначені для перевірки твердомірів при вимірюванні твердості сталей за методом Брінелля. Еталонні міри твердості МТБ-1 є засобом вимірювання, що дозволяє підтвердити правильність вимірювань будь-якими стаціонарними або переносними динамічними та ультразвуковими твердомірами.