Його основними м’язами є трапецієподібний м’яз, а також довжелезний, напівостистий і ремінний м’язи голови. М’язи шиї дають змогу здійснювати згинання (нахил голови вперед), розгинання (нахил голови назад), бокові згинання й розгинання шиї (нахили голови вправо і вліво), а також обертання.
Ремінний м’яз голови (М. splenius capitis) – починається від вийної зв’язки, остистих відростків ІІІ-Vii шийного та 3 верхніх грудних хребців, іде вгору та латерально і прикріплюється до бокового відділу верхньої вийної лінії та вздовж заднього краю соскоподібного відростка. Прикрита верхнім відділом трапецієподібного м’яза.
Анатомія м’язів шиї грудино-ключично-соскоподібний м’яз – відповідає за рухи з нахилу голови в боки, повороту голови та підняттю обличчя догори; підшкірний м’яз – відповідає за опускання нижньої щелепи та відтягування куточків рота донизу.
Як правило, мімічні м’язи прикріплені одним кінцем до шкіри, а іншим – до кісток черепа. Але кругові м’язи очей і рота прикріплюються тільки до шкіри. М’язи шиї підтримують і приводять у рух шию та голову, опускають нижню щелепу.