Вчені припускають, що черв'яки вибираються на поверхню для легкої міграції: їм простіше долати відстані, повзаючи по вологій поверхні, ніж створюючи ходи у ґрунті. Інша робоча версія — краплі дощу, що б'ють по землі, схожі на вібрації від руху хижаків, наприклад кротів.
Розмноження відбувається через поясок, усередині якого яйця запліднюються та розвиваються. Поясок займає кілька передніх сегментів хробака, виділяючись щодо решти тіла. Вихід із пояска маленьких черв'яків відбувається через 2-4 тижні у вигляді кокона, а через 3-4 місяці вони виростають до розмірів дорослих особин.
Хробаки не люблять посуху. Ховаються глибше вже за +23 і засинають до кращих часів. Якщо земля довго буде сухою, відсотків на 80 можуть і не прокинутися. А при вологості ґрунту від 35% гальмують.
«обгортка» вловлює елементи живлення, запобігає їх втратам, захищає від зайвої витрати вологи, створює несприятливі умови для появи бур'янів. До того ж, дощові хробаки фотофоби – бояться денного світла та без своєрідної «мульчі» не опрацьовують верхні шари субстрату.