Чи можна вносити зміни до первинних документів? Важливі аспекти виправлень

Первинні документи – це документи, які створюються та використовуються у бізнесі для фіксації різних операцій та угод. Вони відіграють важливу роль в обліку та доказі юридично значимих фактів. Однак, у процесі їх складання виникає ризик припущення помилок або неправильної вказівки даних.

Питання, чи можна виправляти первинні документи, є актуальним для багатьох організацій та підприємців. Кожна помилка може призвести до серйозних наслідків, таких як штрафи, втрата довіри з боку клієнтів або навіть судові позови. Тому важливо розуміти, які дії допустимі під час виправлення первинних документів.

Зокрема, законодавство передбачає можливість виправлення первинних документів, але з певними обмеженнями та вимогами. Наприклад, така можливість передбачена у Цивільному кодексі РФ та Податковому кодексі РФ. Основні принципи, які необхідно дотримуватись при виправленні первинних документів, включають точність, достовірність та законність інформації, а також збереження початкового змісту документа.

№ п/пПитанняВідповідь
1Чи можна виправляти первинні документи?Так

Висновки. Помилки в первинних документах у паперовій формі виправляються коректурним способом. Не допускається виправлення помилок у касових та банківських документах, а також у документах, якими оформлюються операції з цінними паперами.26 лист. 2019 р.

Чи можна робити виправлення у первинних документах?

(Видавництво "Головна книга", 2023)До первинних документів можна вносити виправлення, заборонено виправляти лише касові та банківські документи. Виправляйте паперові документи коректурним способом: закресліть помилку вручну, впишіть правильні дані, напишіть "Виправлено", поставте дату.

У якому документі не можна виправляти?

Внесення виправлень у касові та банківські первинні документи не допускається. Звідси, Правила допускають закреслення помилкових даних із написом «Виправлено» та підтвердженням підписами осіб, які підписали документ, із зазначенням дати внесення виправлення, але таке виправлення на титул документа виглядає некоректно.

Коли робиться виправлення у первинних документах?

Виправлення у рахунку-фактурі провадиться в тому випадку, якщо в документі виявлено саме помилку (наприклад, друкарську помилку, неправильну податкову ставку, помилку в реквізитах), а також при нарахуванні бонусів без зміни ціни реалізованого товару та при поверненні товару.