Чи можна змішувати червоний антифриз G11 та G12: відповіді на популярні питання

Червоні антифризи G11 та G12 є двома різними формулами охолоджуючої рідини, які забезпечують захист двигуна від перегріву та корозії. Однак виникає питання про можливість змішування цих двох антифризів. Чи може така комбінація дати позитивний результат або вона може завдати шкоди вашому автомобілю?

Перший тип червоного антифризу G11 містить корозійні інгібітори органічного походження, які забезпечують тривалий захист від іржі та корозії. Другий тип червоного антифризу G12 використовує нову технологію та містить суміш органічних та неорганічних інгібіторів, які покращують захист від накипу та корозії.

Виходячи з відмінностей у складі, змішування червоних антифризів G11 та G12 не рекомендується. Заміна антифризу має проводитися повністю, без змішування різних типів. Якщо відбувається змішування цих двох антифризів, може виникнути реакція, яка призведе до утворення осаду, засмічення системи охолодження та проблем з її ефективністю.

Чи можна змішувати червоний антифриз G11 та G12
АнтифризМожна змішувати з
G11G11, G12
G12G11, G12

Чи можна доливати G12+ до G11?

лобридні антифризи G12+ та G12++ можна доливати в систему, де є рідина G11; пропіленгліколеві антифризи G13 у невеликій кількості можна додавати до будь-яких складів; не можна доливати антифриз попереднього покоління в систему, де вже знаходиться нова рідина.

Чи можна змішувати антифриз G11 та G13?

Клас.Виробники випускають охолоджувальні рідини з мінеральними (G11), органічними (G12) та лобридними (G13) присадками. ОЖ, які стосуються однієї категорії, можна заважати, це призведе до погіршення роботи системи. Змішування рідин різного класу не рекомендується.

Який колір антифриз G11?

G11 – теплоносій на основі етиленгліколю, що містить пакет неорганічних присадок (як правило, силікатних), пофарбований в зелений чи синій кольори.

Що означає G12+ на Антифризі?

Антифризи групи G12 plus – карбоксилатні антифризи, мають рожевий відтінок, містять інгібітори корозії на основі органічних (карбонових) кислот. Не містять нітритів, фосфатів, боратів, силікатів, амінів. Не використовувати із латунними радіаторами! Термін служби до 5 років, або 200 000 км.