Серед тих, хто вперше захворів на туберкульоз, 90 %, складають особи з груп ризику. Нині найбільший ризик захворіти на туберкульоз мають особи, які не інфіковані МБТ і не вакциновані БЦЖ, – це діти та підлітки. У дорослих туберкульоз розвивається частіше внаслідок ендогенної реактивації посттуберкульозних змін.
Туберкульоз вражає переважно дорослих людей у їхні найпродуктивніші роки. Однак ризику піддаються всі вікові групи. Понад 95% випадків захворювання і смерті відбуваються в країнах, що розвиваються. У людей, інфікованих ВІЛ, імовірність розвитку активної форми туберкульозу зростає у 18 разів (див.
Імовірність захворіти на активний туберкульоз у здорової людини, яка отримала паличку Коха, становить близько 5-10% протягом життя. Захворювання виникає не одразу: від моменту зараження до розвитку захворювання може пройти від кількох днів до кількох місяців.
Основними ознаками захворювання на туберкульоз є симптоми інтоксикації, що проявляються: підвищенням температури тіла, нерідко періодичним її підвищенням, загальною слабкістю, нездужанням, швидкою стомлюваністю, зниженням апетиту, дратівливістю, зниженням уваги, пітливістю, особливо ночами, схудненням.