Викопне вугілля утворилося зі спор, частин епідермії плаунів, папоротей та інших стародавніх рослин (350-250 млн років тому) – худе вугілля, антрацити, коксівне, слабоспікке, газове, довгополум’яне тощо. підвиди вугілля.
Утворення Кам’яне вугілля утворюється з торфу (продукту розкладання органічних залишків рослин), переміщеного на глибину і такого, що піддався там змінам (метаморфізму) в умовах високого тиску навколишніх порід земної кори і порівняно високої температури.
У стародавніх торф’яних болотах, починаючи з девонського періоду (приблизно 400 млн років тому), накопичувалася органічна речовина, з якої без доступу кисню формувалося викопне вугілля. Більшість промислових родовищ викопного вугілля належить до цього періоду, хоча існують і більш молоді родовища.
Кам’яне вугілля – метаморфічна порода, що утворюється під час розкладання залишків рослин (деревоподібних папоротей, хвощів і плаунів, а також перших голонасінних рослин). Основні запаси кам’яного вугілля, що видобувається в даний час, утворилися в період палеозою, близько 300-350 мільйонів років тому.