Згідно з альтернативою, азот спочатку у зв’язаному вигляді був присутній на Землі. Потім, у міру руху тектонічних плит і вулканічної діяльності вийшов кругообіг молекулярного азоту, який вилітає з надр Землі, формує атмосферу, захоронюється з органічною речовиною і знову потрапляє в надра планети.
Аміак первинної атмосфери Землі, мабуть, був зруйнований киснем, який виділяли перші рослини. А аміак, запасений у мантії, виділяє азот, потрапляючи в перегріте водне середовище в місцях підсунення літосферних плит. В атмосферу газ викидається вулканами.
1772 року азот (під назвою “зіпсованого повітря”) як просту речовину описав Даніель Резерфорд, він опублікував магістерську дисертацію, де вказав основні властивості азоту (не реагує з лугами, не підтримує горіння, непридатний для дихання). Саме Даніель Резерфорд і вважається першовідкривачем азоту.
Головний постачальник зв’язаного азоту в природі – бактерії: завдяки їм зв’язується приблизно від 90 до 140 мільйонів тонн азоту (точних цифр, на жаль, немає). Найвідоміші бактерії, що зв’язують азот, знаходяться в бульбочках бобових рослин.