Отже, особливостями будови риб є наявність обтічної форми тіла, плавців, луски та плавального міхура. Які особливості способу життя риб? Відмінною особливістю життєдіяльності риб як водних мешканців є дихання за допомогою внутрішніх зябер.
Бічна лінія – чутливий орган у риб, а також у личинок земноводних і деяких дорослих земноводних, що сприймає рух і вібрації навколишньої води. Використовується для орієнтування, а також для полювання. Зовні виглядає як тонка лінія на обох боках тіла, що тягнеться від зябрових щілин до основи хвоста.
Плавці риб мають плавні обриси і дуже рухливі. Тіло вкрите слизькою лускою, яка згладжує нерівності тіла, і слизом, що зменшує тертя в процесі руху риби у воді. Голова риби становить одне ціле з її тілом, а не відокремлена від нього.
Риби мають внутрішній хрящовий або кістковий скелет, який складається з трьох відділів: скелет голови, скелет тулуба і скелет кінцівок. Скелет риб розглянемо на прикладі річкового окуня. Скелет голови – череп, має лицьовий і мозковий відділи.